Domácí rybízový sirup
Suroviny:
Rybíz černý nebo červený, cukr, kyselina citrónová - množství v postupu.
Postup:
Rybíz odstopkujeme, propláchneme, rozmačkáme, přidáme trochu vody, aby byl ponořený (nebo více dle vlastní úvahy). Necháme do druhého dne, občas promícháme. Nesmí ale moc zkvasit, jelikož je to pak v sirupu cítit. Pak přes gázu, nebo řídké plátno opatrně procedíme a vymačkáme, odměříme a dáme do větší nádoby. Zahřejeme zhruba na 70 °C a přidáme na každý litr štávy 1,7 kg cukru a 3-10 g kyseliny citrónové. Čím víc vody, tak i více kyseliny citrónové. Zahřejeme na 85 °C, mícháme, sbíráme pěnu. Ihned ještě horký sirup plníme do lahví, zavíčkujeme, položíme a necháme zcela vychladnout. Takto připravený sirup v lahvích nerosolovatí.
Stejným postupem můžeme dělat sirup z jahod, malin, ostružin, ale přidáme více kyseliny citrónové. Čím je ovoce sladší,tak více kyseliny citrónové.Recept je z nějaké knížky o konzervování, sirup dělám už léta. Pokud je zachována teplota a čistota láhví a víček tak se nekazí. Je hodně sladký, ale nesladím už pak čaj.
Tento sirup už dělávám spoustu let , vydrží i déle než do nové sklizně a hlavní výhodou je to, že nerosolovatí. Pokud při výrobě přidáme více vody, tak se trochu ochudíme o intenzívní vůni a chuť, ale máme ho zase více. Výroba je pracnější, jelikož se nepoužívá žádný lis na ovoce, tak se tento postup hodí jen na zpracování menšího množství ovoce.
Komentáře
Přehled komentářů
UDELALA JSEM. JEN TO MUSIM UPRAVIT NA DIA A JE VYBORNY
Rosol
(Katenew, 11. 7. 2018 21:03)Dobrý den. Uvádíte jako výhodu to že nerosolovatí a mě že sirupu vznikl právě ukázkový rosol. Možná jsem dala méně cukru. Nejsem si jistá zda jsem dobře zaměřila litry... Myslíte že by to mohl být právě ten důvod?
I DIA
(JITKA, 3. 8. 2019 15:22)