Rybízový sirup
Suroviny:
Rybíz černý nebo červený, cukr, kyselina citrónová - množství v postupu.
Postup:
Rybíz odstopkujeme, propláchneme, rozmačkáme, přidáme trochu vody, aby byl ponořený (nebo více dle vlastní úvahy). Necháme do druhého dne, občas promícháme. Nesmí ale moc zkvasit, jelikož je to pak v sirupu cítit. Pak přes gázu, nebo řídké plátno opatrně procedíme a vymačkáme, odměříme a dáme do větší nádoby. Zahřejeme zhruba na 70 °C a přidáme na každý litr štávy 1,7 kg cukru a 3-10 g kyseliny citrónové. Čím víc vody, tak i více kyseliny citrónové. Zahřejeme na 85 °C, mícháme, sbíráme pěnu. Ihned ještě horký sirup plníme do lahví, zavíčkujeme, položíme a necháme zcela vychladnout. Takto připravený sirup v lahvích nerosolovatí.
Stejným postupem můžeme dělat sirup z jahod, malin, ostružin, ale přidáme více kyseliny citrónové. Čím je ovoce sladší,tak více kyseliny citrónové.Recept je z nějaké knížky o konzervování, sirup dělám už léta. Pokud je zachována teplota a čistota láhví a víček tak se nekazí. Je hodně sladký, ale nesladím už pak čaj.
Tento sirup už dělávám spoustu let , vydrží i déle než do nové sklizně a hlavní výhodou je to, že nerosolovatí. Pokud při výrobě přidáme více vody, tak se trochu ochudíme o intenzívní vůni a chuť, ale máme ho zase více. Výroba je pracnější, jelikož se nepoužívá žádný lis na ovoce, tak se tento postup hodí jen na zpracování menšího množství ovoce.